NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Човека, какъвто е бил, и какъвто ще продължава да бъде
2704
Авансцена

Човека, какъвто е бил, и какъвто ще продължава да бъде

Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място. Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673)

| 08 Октомври 2024, 17:56 ч.
Човека, какъвто е бил, и какъвто ще продължава да бъде
Човека, какъвто е бил, и какъвто ще продължава да бъде
Снимка © DFA

Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи. 

В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата. 

Н

Операта на Джузепе Верди "Риголето" ще открие петото издание на фестивала "Опера на светилището" на 10 август. 

Той се организира на открита сцена на тракийското светилище Бегликташ край Приморско съвместно от Държавна опера Бургас и местната община, съобщават от културната институция в морския град. 

Следващите заглавия в програмата са "Аида" от Джузепе Верди на 17 август и "Кармен" от Жорж Бизе - на 24 август.

Операта "Риголето" ще бъде представена за първи път под открито небе под палката на проф. д-р Григор Паликаров. Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев, диригент на хора – Александър Чепанов, хореографията е на Галина Калчева. Помощник-режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов. Репетитор на балета е Марина Змеева-Маркова. В мащабния атрактивен спектакъл вземат участие оркестърът, хо

Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.

Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.

Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.

В категория „Държавен културен институт“ наградат

Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите.

Тази вечер своите умения ще представи Фуджима Ранко – световноизвестен танцьор и носител на японското звание „Пазител на значимо нематериално културно наследство – японски традиционни танци“.

Роден в семейство, в което се практикуват японски традиционни танци от периода Едо (17-19 в.) до днес, Фуджима Ранко е въведен в света на традициите на едва 5-годишна възраст от своята баба Фуджима Фуджико (също носител на званието „Пазител на значимо немат

За поредна година фестивалът Open Buzludzha свързва култура, история и природа в незабравимо изживяване в подножието на връх “Бузлуджа” и на едноименния монумент. Това каза арх. Дора Иванова, председател на фондация “Проект Бузлуджа”, които са организатори на събитието. 

Фестивалът ще бъде от осми до 11 август и ще включва концерти, 3D мапинг шоу и богата дневна програма.

По думите и тази година фестивалът ще бъде различен и още по-вдъхновяващ. На поляната пред хижа Бузлуджа и в подножието на самия монумент гостите могат да очакват три дни и три нощи редица известни български и чуждестранни групи, сред които "Керана и космонавтите" и Cool Den, както и над 20 DJ-я. Ще има и тематични партита, допълват организаторите. Събитието ще е на три музикални сцени сред природата, като освен с това фестивалът се отличава и с богата дневна програма.

Във фестивалната игра

Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).

„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.

„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев

„Пиесата е написана по поръчка на Луи ХIV, известен като Краля Слънце, а днес си даваме сметка, че нищо оттогава не се е променило – в човешките страсти и човешкото мислене. Останали сме на това ниво – озлобени, гневливи, неспособни към толерантност и дълбоко разбиране към човека до нас. Щастлива съм, че открих този текст и смятам, че е гениален – защото ни учи на толкова много неща – как да се откажем от собствените си нравствени и интелектуални пороци, от предразсъдъците си, от суетата, от тщеславието“, допълва Бойка Велкова.

По думите й творческо кредо на Молиер и на творбата абсолютно изпълняват задачата на комедията – да образова човека, като го забавлява, което е изключително.

Комедията „Барут от хормони“ е новото премиерно заглавие в афиша на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в Хасково.

Тя е изградена по американската пиеса "Ваня и Соня и Маша и Спайк" на Кристофър Дюран. За драматургичния си текст авторът е носител на престижната американска награда „Тони" през 2013 година. В пиесата му са заимствани герои и теми от Антон Чехов, пренесени в сегашно време в щата Пенсилвания.

Режисьорът на „Барут от хормони“ е Иван Савов, под чието ръководство са реализирани редица от емблематичните постановки на хасковския театър, като „Жената над нас“, „Различен от всички“, „Испанска афера“.

Освен за хасковска сцена, постановката на „Барут от хормони“ е премиерна и за България.

„Винаги обичам да направя нещо, което не е правено, което е за пъ

Димитър Живков ще представи комедийния си спектакъл "Любовен тиквеник" в Младежки дом в Пазарджик, съобщиха от културната институция.

Продукцията е на "Перо и вятър", а събитието ще се осъществи на 13 ноември (сряда) в голяма зала на Младежки дом.

В това представление, Димитър Живков забърква един любовен тиквеник, поднасяйки  всичките си таланти, гарнирани с много смях, върху канапе от емоции с разнообразни вкусове. Един Мастършеф, който заради любовта си към жената, за която готви, неусетно се превръща в Мастършут, разясняват още организаторите.

"Перо и Вятър" е организация, която продуцира театрални постановки и развива нови сценични формати, добавят още от Младежкия дом.

Както информирахме, в Младежкия дом в областния град през идната седмица ще бъде представена и друга постановка - "Палечка". Представлението е продукт на театрална школа "Пласт

Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година – на 31 октомври в Sofia Live Club.

Музикантът има седем издадени албума, пет номинации и е носител на Latin Grammy – за най-добър латино джаз албум за 2021 г., информират от института „Сервантес“, който си сътрудничи с 14-ото издание на международния фестивал, чийто основател и артистичен директор е Людмил Ангелов.

Роденият през 1974 година в Куба пианист, композитор и музикален продуцент е смятан за един от най-влиятелните музиканти на своето поколение.

„Широко признат за работата си с кубинския певец Исак Делгадо, Мелон е постигнал забележителна работа, която дълбоко бележи представата за изпълнение на пиано в съвременната кубинска танцова

Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, планирани от германската столица, предаде АФП.

„Театърът понастоящем изнася над 500 представления годишно в Берлин, като за този сезон заетостта е 99,9%. Тази голяма програма може да бъде поддържана само до края на 2025 г.“, пише институцията на своя уебсайт.

Театърът „Шаубюне“ е изложен пред сериозен риск да фалира, ако не се вземат сериозни мерки“, предупреждават от екипа му.

От няколко седмици берлинската художествена общност се активизира срещу плана на градската управа за намаляване на разходите, който предвижда съкращаване на бюджета на културния сектор с около 130 милиона евро.

Други културни институции също изразиха своето безпокойство по т

Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.

Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.

На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.

Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип. 

Предложения се приемат до 17 септември.

„Класическите текстове затова са такива – класически, защото всички онези страсти и емоции, които се вълнували онези хора, през 1671 година, през 2024 година отново ни владеят. Пак има такива хора“, казва актрисата Елена Атанасова, в ролята на госпожа Журден.

„В този текст, писан през 17-и век, можем да разобличим помпозността и изкуствеността у някои хора, и как те от нищо се превръщат в нещо. Как успяват да въвлекат след себе си цели орди от поклонници и поддръжници, как парите отварят много врати, а, може би, затварят други. Опитваме се да направим един съвременен поглед на това, което този текст през годините е обобщил и се е доказал като класически“, казва актьорът Николай Върбанов, в ролята на господин Жарден. 

По думите му неговият герой е човек, който желае да вкуси друг живот: „Не съм убеден доколко знае какъв точно е. Иска да бъде благородник – така казва той. Друг е въпросът какво е да си благородник в неговите очи. Той е готов да пожертва много сили и енергия, да прегрупира целия си живот, да го препострои – за да стигне там, където иска“.

„Буржоата благородник е един много наивен, съвременен човек, който не може да се погледне отстрани, иска да бъде като другите, иска да бъде харесван, иска да бъде такъв, какъвто не е. И, до голяма степен, това сме всички ние, които няма как да се видим отстрани, няма как да съдим за себе си адекватно и оттам произлиза най-големият хумор“, смята Михаил Тазев

Според Николай Върбанов в класическите комедии няма отблъскващи персонажи: „Симпатични са дори най-отрицателните и тези, на които се присмиваме, и заради които всички останали работят, за да ги разобличат“.  

За своята героиня, Елена Атанасова казва: „Г-жа Жарден е рационалният човек, той е фантазьорът. Така че и двамата са адекватни към днешна дата. Винаги има хора, които повече мечтаят и, слава Богу. И винаги има други, здраво стъпили на земята. Те се опитват да дърпат фантазьорите надолу – за да си стъпят и те на краката“.

Според Михаил Тазев ситуациите, в които попада главният персонаж, са коя от коя по-забавни и нелепи: „Той няма усета да се научи, че това му се случва. Тоест, имаме една повторяемост, която като лавина тръгва и повлича след себе си абсолютно всичко, което увеличава допълнително този ефект на комедийното“. 

Драматургът отбелязва, че костюмите в представлението са изцяло по епохата: „Всичко препраща към идеята, интерпретацията и режисьорското виждане на Бойка Велкова. Но има заиграване със съвременни изразни средства, съвременен начин на комуникация, има малки ключове в декора и в изразните средства, които препращат към днешния човек“.

„Буржоата благородник“ има неочаквана форма – комедия-балет, посочва Бойка Велкова: „Така е написана от самия автор и това е началото на мюзикъла. Затова вътре има танци, песни и много музика. Както самият Молиер цитира Аристотел, пълноценният човек следва да е всестранно развит, или поне да направи опит да развие всичките си качества“. Режисьорката акцентира и върху „турския“ епизод, написан специално по поръчка на Луи ХIV: „Тогава се появява модата към турската империя. Създава се един мотив а ла турка. И тази мода към турската екзотика остава още няколко века“.

Преводът на „Буржоата благородник“ е на Паисий Христов. Сценографията е на Чавдар Гюзелев, а костюмите – на Тита Димова-Вантек. Музиката е на Теодосий Спасов, пластика – Мила Искренова. Помощник-режисьори са Елица Мутафчиева и Живка Бадева.

Останалите действащи лица са Люсил – Анджелика Джамбазова, Никол – Лана Гекова, Клеонт и учител по фехтовка – Михаил Сървански, Ковиел и майстор шивач – Александър Григоров, Доримена – Полин Лалова, Дорант и учител по танци – Любомир Ковачев, учител по музика – Константин Икономов, мюфтия и учител по философия – Мартин Каров, лакеите са Светлозар Начев и Йордан Сталев.

Автор – Даниел ДимитровОператор – Димитрина Иванова Видео от представлението – Сатиричен театърМонтаж – Валя Ковачева

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 13:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
2704
Авансцена

Човека, какъвто е бил, и какъвто ще продължава да бъде

Завистниците умират, завистта – никога.Който печели време, е спечелил всичко.

| 08 Октомври 2024, 17:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Човека, какъвто е бил, и какъвто ще продължава да бъде
Човека, какъвто е бил, и какъвто ще продължава да бъде
Снимка © DFA

Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.

Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи. 

В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата. 

Н

Операта на Джузепе Верди "Риголето" ще открие петото издание на фестивала "Опера на светилището" на 10 август. 

Той се организира на открита сцена на тракийското светилище Бегликташ край Приморско съвместно от Държавна опера Бургас и местната община, съобщават от културната институция в морския град. 

Следващите заглавия в програмата са "Аида" от Джузепе Верди на 17 август и "Кармен" от Жорж Бизе - на 24 август.

Операта "Риголето" ще бъде представена за първи път под открито небе под палката на проф. д-р Григор Паликаров. Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев, диригент на хора – Александър Чепанов, хореографията е на Галина Калчева. Помощник-режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов. Репетитор на балета е Марина Змеева-Маркова. В мащабния атрактивен спектакъл вземат участие оркестърът, хо

Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.

Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.

Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.

В категория „Държавен културен институт“ наградат

Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите.

Тази вечер своите умения ще представи Фуджима Ранко – световноизвестен танцьор и носител на японското звание „Пазител на значимо нематериално културно наследство – японски традиционни танци“.

Роден в семейство, в което се практикуват японски традиционни танци от периода Едо (17-19 в.) до днес, Фуджима Ранко е въведен в света на традициите на едва 5-годишна възраст от своята баба Фуджима Фуджико (също носител на званието „Пазител на значимо немат

За поредна година фестивалът Open Buzludzha свързва култура, история и природа в незабравимо изживяване в подножието на връх “Бузлуджа” и на едноименния монумент. Това каза арх. Дора Иванова, председател на фондация “Проект Бузлуджа”, които са организатори на събитието. 

Фестивалът ще бъде от осми до 11 август и ще включва концерти, 3D мапинг шоу и богата дневна програма.

По думите и тази година фестивалът ще бъде различен и още по-вдъхновяващ. На поляната пред хижа Бузлуджа и в подножието на самия монумент гостите могат да очакват три дни и три нощи редица известни български и чуждестранни групи, сред които "Керана и космонавтите" и Cool Den, както и над 20 DJ-я. Ще има и тематични партита, допълват организаторите. Събитието ще е на три музикални сцени сред природата, като освен с това фестивалът се отличава и с богата дневна програма.

Във фестивалната игра

„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.

„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев

Комедията „Барут от хормони“ е новото премиерно заглавие в афиша на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в Хасково.

Тя е изградена по американската пиеса "Ваня и Соня и Маша и Спайк" на Кристофър Дюран. За драматургичния си текст авторът е носител на престижната американска награда „Тони" през 2013 година. В пиесата му са заимствани герои и теми от Антон Чехов, пренесени в сегашно време в щата Пенсилвания.

Режисьорът на „Барут от хормони“ е Иван Савов, под чието ръководство са реализирани редица от емблематичните постановки на хасковския театър, като „Жената над нас“, „Различен от всички“, „Испанска афера“.

Освен за хасковска сцена, постановката на „Барут от хормони“ е премиерна и за България.

„Винаги обичам да направя нещо, което не е правено, което е за пъ

Димитър Живков ще представи комедийния си спектакъл "Любовен тиквеник" в Младежки дом в Пазарджик, съобщиха от културната институция.

Продукцията е на "Перо и вятър", а събитието ще се осъществи на 13 ноември (сряда) в голяма зала на Младежки дом.

В това представление, Димитър Живков забърква един любовен тиквеник, поднасяйки  всичките си таланти, гарнирани с много смях, върху канапе от емоции с разнообразни вкусове. Един Мастършеф, който заради любовта си към жената, за която готви, неусетно се превръща в Мастършут, разясняват още организаторите.

"Перо и Вятър" е организация, която продуцира театрални постановки и развива нови сценични формати, добавят още от Младежкия дом.

Както информирахме, в Младежкия дом в областния град през идната седмица ще бъде представена и друга постановка - "Палечка". Представлението е продукт на театрална школа "Пласт

Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година – на 31 октомври в Sofia Live Club.

Музикантът има седем издадени албума, пет номинации и е носител на Latin Grammy – за най-добър латино джаз албум за 2021 г., информират от института „Сервантес“, който си сътрудничи с 14-ото издание на международния фестивал, чийто основател и артистичен директор е Людмил Ангелов.

Роденият през 1974 година в Куба пианист, композитор и музикален продуцент е смятан за един от най-влиятелните музиканти на своето поколение.

„Широко признат за работата си с кубинския певец Исак Делгадо, Мелон е постигнал забележителна работа, която дълбоко бележи представата за изпълнение на пиано в съвременната кубинска танцова

Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, планирани от германската столица, предаде АФП.

„Театърът понастоящем изнася над 500 представления годишно в Берлин, като за този сезон заетостта е 99,9%. Тази голяма програма може да бъде поддържана само до края на 2025 г.“, пише институцията на своя уебсайт.

Театърът „Шаубюне“ е изложен пред сериозен риск да фалира, ако не се вземат сериозни мерки“, предупреждават от екипа му.

От няколко седмици берлинската художествена общност се активизира срещу плана на градската управа за намаляване на разходите, който предвижда съкращаване на бюджета на културния сектор с около 130 милиона евро.

Други културни институции също изразиха своето безпокойство по т

Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.

Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.

На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.

Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип. 

Предложения се приемат до 17 септември.

„Пиесата е написана по поръчка на Луи ХIV, известен като Краля Слънце, а днес си даваме сметка, че нищо оттогава не се е променило – в човешките страсти и човешкото мислене. Останали сме на това ниво – озлобени, гневливи, неспособни към толерантност и дълбоко разбиране към човека до нас. Щастлива съм, че открих този текст и смятам, че е гениален – защото ни учи на толкова много неща – как да се откажем от собствените си нравствени и интелектуални пороци, от предразсъдъците си, от суетата, от тщеславието“, допълва Бойка Велкова.

По думите й творческо кредо на Молиер и на творбата абсолютно изпълняват задачата на комедията – да образова човека, като го забавлява, което е изключително.

„Класическите текстове затова са такива – класически, защото всички онези страсти и емоции, които се вълнували онези хора, през 1671 година, през 2024 година отново ни владеят. Пак има такива хора“, казва актрисата Елена Атанасова, в ролята на госпожа Журден.

„В този текст, писан през 17-и век, можем да разобличим помпозността и изкуствеността у някои хора, и как те от нищо се превръщат в нещо. Как успяват да въвлекат след себе си цели орди от поклонници и поддръжници, как парите отварят много врати, а, може би, затварят други. Опитваме се да направим един съвременен поглед на това, което този текст през годините е обобщил и се е доказал като класически“, казва актьорът Николай Върбанов, в ролята на господин Жарден. 

По думите му неговият герой е човек, който желае да вкуси друг живот: „Не съм убеден доколко знае какъв точно е. Иска да бъде благородник – така казва той. Друг е въпросът какво е да си благородник в неговите очи. Той е готов да пожертва много сили и енергия, да прегрупира целия си живот, да го препострои – за да стигне там, където иска“.

„Буржоата благородник е един много наивен, съвременен човек, който не може да се погледне отстрани, иска да бъде като другите, иска да бъде харесван, иска да бъде такъв, какъвто не е. И, до голяма степен, това сме всички ние, които няма как да се видим отстрани, няма как да съдим за себе си адекватно и оттам произлиза най-големият хумор“, смята Михаил Тазев

Според Николай Върбанов в класическите комедии няма отблъскващи персонажи: „Симпатични са дори най-отрицателните и тези, на които се присмиваме, и заради които всички останали работят, за да ги разобличат“.  

За своята героиня, Елена Атанасова казва: „Г-жа Жарден е рационалният човек, той е фантазьорът. Така че и двамата са адекватни към днешна дата. Винаги има хора, които повече мечтаят и, слава Богу. И винаги има други, здраво стъпили на земята. Те се опитват да дърпат фантазьорите надолу – за да си стъпят и те на краката“.

Според Михаил Тазев ситуациите, в които попада главният персонаж, са коя от коя по-забавни и нелепи: „Той няма усета да се научи, че това му се случва. Тоест, имаме една повторяемост, която като лавина тръгва и повлича след себе си абсолютно всичко, което увеличава допълнително този ефект на комедийното“. 

Драматургът отбелязва, че костюмите в представлението са изцяло по епохата: „Всичко препраща към идеята, интерпретацията и режисьорското виждане на Бойка Велкова. Но има заиграване със съвременни изразни средства, съвременен начин на комуникация, има малки ключове в декора и в изразните средства, които препращат към днешния човек“.

„Буржоата благородник“ има неочаквана форма – комедия-балет, посочва Бойка Велкова: „Така е написана от самия автор и това е началото на мюзикъла. Затова вътре има танци, песни и много музика. Както самият Молиер цитира Аристотел, пълноценният човек следва да е всестранно развит, или поне да направи опит да развие всичките си качества“. Режисьорката акцентира и върху „турския“ епизод, написан специално по поръчка на Луи ХIV: „Тогава се появява модата към турската империя. Създава се един мотив а ла турка. И тази мода към турската екзотика остава още няколко века“.

Преводът на „Буржоата благородник“ е на Паисий Христов. Сценографията е на Чавдар Гюзелев, а костюмите – на Тита Димова-Вантек. Музиката е на Теодосий Спасов, пластика – Мила Искренова. Помощник-режисьори са Елица Мутафчиева и Живка Бадева.

Останалите действащи лица са Люсил – Анджелика Джамбазова, Никол – Лана Гекова, Клеонт и учител по фехтовка – Михаил Сървански, Ковиел и майстор шивач – Александър Григоров, Доримена – Полин Лалова, Дорант и учител по танци – Любомир Ковачев, учител по музика – Константин Икономов, мюфтия и учител по философия – Мартин Каров, лакеите са Светлозар Начев и Йордан Сталев.

Автор – Даниел ДимитровОператор – Димитрина Иванова Видео от представлението – Сатиричен театърМонтаж – Валя Ковачева

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.